ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ 28 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016 ΕΡΓΑΣΙΑΚΟ ΣΤΡΕΣ: ΜΙΑ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ

Πέμ, 02/06/2016 - 11:00 έως Παρ, 03/06/2016 - 10:45

Στις 28 Απριλίου ο Δήμος μας συμμετείχε ενεργά στην παγκόσμια ημέρα για την Ασφάλεια & την Υγεία στην Εργασία.

Ο Δήμος μας, στα πλαίσια της ενεργού συμμετοχής του στη φετινή Παγκόσμια Ημέρα για την Ασφάλεια και την Υγεία στην Εργασία του Διεθνούς Γραφείου Εργασίας του ΟΗΕ, με θέμα "Εργασιακό Στρες: Μια Πρόκληση για Όλους", εκπόνησε και δημοσιοποίησε ευρέως, αφίσα, με οδηγίες για την πρόληψη και την ελάττωση του εργασιακού στρες, οι οποίες αφορούν τους εργαζομένους στο Δήμο και τους δημότες που επισκέπτονται οποιοδήποτε από τα δημοτικά κτίρια.

Συγγραφείς αυτών των οδηγιών είναι ο Δρ Θεόδωρος Μπάζας, MD, PhD, Ειδικός Ιατρός της Εργασίας, Αντιπρόεδρος της Επιτροπής Υγείας και Πρόνοιας του Δήμου Φιλοθέης-Ψυχικού, Ανώτερο Μέλος της Σχολής Ιατρικής της Εργασίας του Βασιλικού Κολλεγίου Ιατρών του Λονδίνου, και η Δρ Ελένη Ζορμπά, MD,PhD, Ειδική Ιατρός Εργασίας του Δήμου Φιλοθέης-Ψυχικού.