Μήνυμα του Δημάρχου Καμένων Βούρλων για την Εθνική Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940

Πέμ, 27/10/2022 - 00:00 έως 23:45

Η 28η Οκτωβρίου αποτελεί ημέρα τιμής και μνήμης για όλους τους Έλληνες όπου γης. Τιμούμε μια ιστορική στιγμή ενότητας του Έθνους μας που έφερε μια μεγαλειώδη νίκη, η οποία μνημονεύθηκε σε ολόκληρη την Ευρώπη.

Με ομοψυχία οι Έλληνες στράφηκαν ενάντια στον κατακτητή και είπαν ΟΧΙ σε όσα αυτός πρέσβευε, τον φασισμό και τον ναζισμό, την καταπίεση και τη μισαλλοδοξία. Βροντοφώναξαν ΝΑΙ στην ελευθερία και την εθνική υπερηφάνεια.

Όσα χρόνια και αν περάσουν, θα αποτελεί πρόκληση για κάθε γενιά η πίστη σε αυτές τις αξίες και τα ιδανικά, και παράλληλα χρέος να μην ξεχνούμε και να τιμούμε τις θυσίες των πρόγονων μας.

Ας αντλήσουμε απ’ αυτή την ηρωική πράξη δύναμη και αυτοπεποίθηση. Μονάχα ενωμένοι μπορούμε να προχωρήσουμε και να ατενίζουμε με αισιοδοξία το μέλλον.