Με ευλάβεια οι Ιερές Ακολουθίες ενόψει της Εορτής της Κοιμήσεως της Υπεραγίας Θεοτόκου στο Καινούργιο

Τρί, 15/08/2023 - 00:00 έως 23:45

Με ευλάβεια πραγματοποιήθηκαν οι Ιερές Ακολουθίες των Παρακλήσεων ενόψει της Θεομητορικής Εορτής της Κοιμήσεως της Υπεραγίας Θεοτόκου στο Καινούργιο τη Δευτέρα 14 Αυγούστου 2023, προεξαρχόντων των Πατέρων όμορων Ιερών Ναών του Δήμου Καμένων Βούρλων.

Μετά τον Πανηγυρικό Εσπερινό στον Ι.Ν. Κοιμήσεως της Θεοτόκου, ακολούθησε Ιερά Λιτανεία της Εικόνας στους δρόμους του χωριού, παρουσία των αρχών του τόπου και πλήθους πιστών.

Την Ιερά Εικόνα συνόδευσαν καθ’ όλη τη διάρκεια της πομπής ο Πολιτιστικός Χορευτικός Σύλλογος «Η Αρέθουσα» Αγίου Κωνσταντίνου και μέλη του Πνευματικού Κέντρου του Ι.Ν.