ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΕΚΤΑΦΗ ΝΕΚΡΩΝ ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ ΕΠΤΑΕΤΙΑΣ ΣΤΗ Δ.Ε. ΚΑΜΕΝΩΝ ΒΟΥΡΛΩΝ

Δευ, 10/01/2022 - 18:30

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                         Καμένα Βούρλα 03/01/2022

ΝΟΜΟΣ ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ

ΔΗΜΟΣ ΚΑΜΕΝΩΝ ΒΟΥΡΛΩΝ                               Αριθ.Πρωτ: 8

ΤΜΗΜΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

ΚΑΙ ΚΛΙΜΑΤΙΚΗΣ  ΑΛΛΑΓΗΣ

Ταχ.Δ/νη: Αγ.Παντελεήμονος 8

Ταχ.Κώδικας : 35008 ΚΑΜ.ΒΟΥΡΛΑ

Πληροφορίες:Αθαν.Ανεστοπούλου

Τηλέφωνο:   2235350023

Email: aanestopoulou@mwlos.gr

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ-ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Ο Δήμος Καμένων Βούρλων απευθύνει έκκληση προς τους υπόχρεους συγγενείς  κοιμηθέντων - που αναπαύονται στο Δημοτικό Κοιμητήριο Καμένων Βούρλων και  έχουν παρέλθει 7 έτη από την ταφή τους ή έχει εξαντληθεί η τυχόν νόμιμη  παράταση ταφής- να μεριμνήσουν για την εκταφή και ανακομιδή των οστών.

Ο Δήμος απευθύνει την εν λόγω έκκληση, λόγω της έλλειψης χώρου στο  Δημοτικό Κοιμητήριο Καμένων Βούρλων καθώς κρίνονται απαραίτητες οι  απαιτούμενες διαδικασίες για την εκταφή και την τοποθέτηση των οστών σε οστεοφυλάκια του Κοιμητηρίου.

Εάν δεν προσέλθουν συγγενείς των θανόντων, η εκταφή θα διενεργηθεί από  την υπηρεσία αυτεπάγγελτα  μετά από τη δημοσίευση της  παρούσας ανακοίνωσης, σύμφωνα με τη διαδικασία που προβλέπεται στο  άρθρο 13 του Κανονισμού Κοιμητηρίων, οπότε τα οστά θα τοποθετηθούν στο  χωνευτήριο.

Επειδή οι αρμόδιες υπηρεσίες δεν επιθυμούν να βρεθούν στη δυσάρεστη αυτή θέση, ο Δήμος Καμένων Βούρλων καλεί τους δημότες ΕΝΤΟΣ ΔΕΚΑ ΠΕΝΤΕ(15) ΗΜΕΡΩΝ ΑΠΌ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ  ΤΗΣ ΠΑΡΟΥΣΑΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗΣ από 04 /1/2022 έως και 19 01/2022,  να φροντίσουν για την  εκταφή των κοιμηθέντων συγγενών τους, που έχουν συμπληρώσει 7 έτη ταφής  ή και την τυχόν νόμιμη παράταση παραμονής κατά 3 έτη, κατόπιν τηλεφωνικής  επικοινωνίας στο τηλέφωνο 2235350023 (Δημαρχείο Καμένων Βούρλων –Προϊσταμένη Περιβάλλοντος Αθανασία Ανεστοπούλου.

Ο   ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟΣ

ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΠΕΝΤΑΛΙΟΣ