Με λαμπρότητα ο εορτασμός των Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης στον Άγιο Κωνσταντίνο

Κυρ, 21/05/2023 - 00:00 έως 23:45

Με λαμπρότητα και επισημότητα πραγματοποιήθηκε ο εορτασμός των Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης, που θεωρείται μία εκ των σημαντικοτέρων εορτών του Χριστιανισμού, στον ομώνυμο Ι.Ν. στον Άγιο Κωνσταντίνο του Δήμου Καμένων Βούρλων, παρουσία των αρχών του τόπου και πλήθους πιστών, το βράδυ του Σαββάτου 20 Μαΐου 2023.

Στον Πανηγυρικό Εσπερινό χοροστάτησαν ιερείς της ευρύτερης περιοχής της Ι.Μ. Φθιώτιδας και ακολούθησε Λιτανεία της Εικόνας των Αγίων, με τη συνοδεία της φιλαρμονικής του Δήμου Λοκρών, στους δρόμους του Αγίου Κωνσταντίνου.

Έπειτα, ο Πολιτιστικός Χορευτικός Σύλλογος «Η Αρέθουσα» και ο Πολιτιστικός και Λαογραφικός Σύλλογος Μώλου παρουσίασαν παραδοσιακό χορευτικό πρόγραμμα στην πλατεία του Ι.Ν.