Ερωτική Ποίηση και Μουσική στο Κάστρο της Μενδενίτσας

Κυρ, 14/08/2022 - 00:00 έως 23:45

Με μια εκδήλωση ποίησης και μουσικής, με τίτλο «Ο Έρωτας στην Ποίηση και την Μουσική από την αρχαιότητα έως σήμερα», επαναλειτούργησε το Σάββατο 13 Αυγούστου το Κάστρο Πολιτισμού της Μενδενίτσας.

Ο Πολιτιστικός και Εξωραϊστικός Σύλλογος Μενδενίτσας, ο Όμιλος Φθιωτών Λογοτεχνών και Συγγραφέων και ο Δήμος Καμένων Βούρλων συνδιοργάνωσαν μια εκδήλωση αφιερωμένη στην αείμνηστη αρχαιολόγο Φανουρία Δακορώνια, κάτω από το αυγουστιάτικο φεγγάρι.

Το πρόγραμμα περιελάμβανε:

● Μνήμη – Αναφορά στην Έφορο Αρχαιοτήτων Φανουρία Δακορώνια.

- Λίνα Γαλατά, πρώην Πρόεδρος του Πολιτιστικού και Εξωραϊστικού Συλλόγου Μενδενίτσας

- Δρ Πέτρος Κουνούκλας, Αρχαιολόγος της Εφορείας Αρχαιοτήτων Φθιώτιδας - Ευρυτανίας

- Προβολή φιλμ από τη ζωή και το έργο της Φανουρίας Δακορώνια

● Ο Έρωτας στην Ποίηση από την Αρχαιότητα ως σήμερα