Δράση του Κέντρου Κοινότητας του Δήμου Καμένων Βούρλων με το Νηπιαγωγείο Αγίου Σεραφείμ και το 2ο Νηπιαγωγείο Καμένων Βούρλων

Πέμ, 01/02/2024 - 15:15

Με τα παιδιά των Νηπιαγωγείων Αγίου Σεραφείμ και του 2ου Καμένων Βούρλων μάθαμε μία σημαντική φράση:

"Για το σώμα μου αποφασίζω εγώ"

Μιλήσαμε για τα ιδιωτικά σημεία του σώματος και για τους ανθρώπους που πρέπει να απευθυνθώ όταν κάποιος προσπαθήσει να παραβιάσει τα σωματικά μου όρια. Εκπαιδεύοντας από νωρίς τα παιδιά να μπορούν αν ονοματίζουν σωστά τα μέρη του σώματος αλλά και να λένε όχι όταν δεν θέλουν σωματικό άγγιγμα, είναι το πρώτο βήμα στη προστασία τους από πιθανή παρενόχληση.