Ανακοίνωση για καθαρισμό οικοπεδων 2020

Email:  aanestopoulou@mwlos.gr

Α   Ν   Α  Κ  Ο   Ι   Ν  Ω  Σ   Η

« ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΟΙΚΟΠΕΔΩΝ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΕΝΤΟΣ ΟΙΚΙΣΜΩΝ

ΔΗΜΟΥ ΚΑΜΕΝΩΝ ΒΟΥΡΛΩΝ  ΚΑΙ ΕΝΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ ΠΟΛΕΩΝ»

Εν όψει της νέας αντιπυρικής περιόδου 2020, για την εφαρμογή των  μέτρων  αυτοπροστασίας  και πρόληψης των πυρκαγιών  ,τα οποία είναι αναγκαίο να ληφθούν  πριν την θερινή περίοδο, παρακαλούμε  οι δημότες , οι οποίοι είναι  ιδιοκτήτες, νομείς και επικαρπωτές οικοπεδικών και λοιπών ακάλυπτων χώρων και  βρίσκονται εντός οικισμών και εντός σχεδίου  πόλεως και σε απόσταση μέχρι 100 μ. από τα όριά τους, να προβούν σε άμεσο καθαρισμό εντός αποκλειστική προθεσμίας  δέκα πέντε (15) ημερών για λόγους  υγιεινής και πυροπροστασίας .

Βάσει του Ν. 3852/2010 αρθ. 94 παρ.26 σε περίπτωση μη συμμόρφωσης επιβάλλεται διοικητικό πρόστιμο ύψους 0,50 ¤ το τετραγωνικό μέτρο. Επιπλέον βεβαιώνεται σε βάρος των ιδιοκτητών, νομέων και επικαρπωτών που δεν συμμορφώνονται, η δαπάνη καθαρισμού των οικοπέδων τους και υποβάλλεται μήνυση για το αδίκημα του αρ. 433 του Ποινικού κώδικα.

Ζητούμε επίσης την ΑΜΕΣΗ ΣΥΜΒΟΛΗ σας γνωστοποιώντας μας, (τηλ.2235350023) τους ιδιοκτήτες (όνομα, τηλέφωνο κ.λ.π.) των εφαπτόμενων στις κατοικίες σας οικοπέδων, προκειμένου να τους ενημερώσουμε για τον καθαρισμό των ιδιοκτησιών τους.

Ο  ΑΝΤΔΗΜΑΡΧΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ

ΝΙΚΟΛΑΟΣ  ΠΑΠΑΓΡΗΓΟΡΙΟΥ