Σελίδα Βιβλίου

Προσθήκη (Μητρώα Αρένων) κυρίου ονόματος

Απαιτούμενα δικαιολογητικά :

1. Αίτηση ενδιαφερομένου
  2. Πιστοποιητικό Δήμου ή κοινότητας, περί της εγγραφής στο μητρώο Αρένων του κατά περίπτωση χωρίς κύριο όνομα προσώπου.
  3. Απόσπασμα ληξιαρχικής πράξης γέννησης στην οποία να έχει καταχωρηθεί το όνομα που δόθηκε.

Για πρόσωπα για τα οποία δεν υπάρχει ληξιαρχική πράξη γέννησης, υποβάλλονται τα παρακάτω κατά σειρά προτεραιότητας δικαιολογητικά:

1. Βεβαίωση του εφημερίου απο τα τηρούμενα βιβλία "βαπτίσεων" της εκκλησίας, απο τα οποία να προκύπτει το όνομα που δόθηκε κατά την βάπτιση ή όμοια του οικείου θρησκευτικού λειτουργού τεμένους ή συναγωγής, απο τα τηρούμενα βιβλία γεννήσεων, απο την οποία να προκύπτει το όνομα που δόθηκε κατά την γέννηση
  2. Υπεύθυνη δήλωση κάθε προσώπου που ασκεί την γονική μέριμνα ή επιτροπεία, ή του αναδόχου, για το όνομα που δόθηκε , ή σε περίπτωση έλλειψης αυτής, υπεύθυνη δήλωση του ίδιου του ενδιαφερόμενου σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.1599/1986
ΣυνημμένοΜέγεθος
Microsoft Office document icon prosthiki_elleiponton_stoiheion_ma.doc29.5 KB