Ειδικότητες Κέντρο Κοινότητας

• Υποδοχή,
  • Ενημέρωση & Ψυχοκοινωνική Υποστήριξη ωφελούμενων
  • Εκπόνηση Κοινωνικής Έρευνας
  • Συνεργασίας, οργάνωση  και συμμετοχή στις δράσεις ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης της κοινότητας (διοργάνωση ημερίδων, διαλέξεων κλπ)

Ψυχολόγος

• Υποδοχή,
  • Ψυχοκοινωνική Αξιολόγηση,
  • Ψυχολογική Υποστήριξη μέσω συνεδριών σε ωφελούμενους
  • Συμμετοχή σε προγράμματα Αγωγής Υγείας και Παραπομπή σε Αρμόδιους Φορείς &  Μονάδες Ψυχικής Υγείας

Διοικητικός

• Καταχώρηση στοιχείων και επεξεργασία αποτελεσμάτων, ερευνών που εκπονούν τα στελέχη του Κέντρου
  • Παρακολούθηση – ενημέρωση ιστοσελίδας της δομής, ή την παροχή στοιχείων για την ενημέρωση της ιστοσελίδας του ΟΤΑ αναφορικά με τις δραστηριότητες του Κέντρου (υπηρεσίες, εκδηλώσεις, προσκλήσεις κ.λπ.)
  • Υποδοχή και εσωτερική προώθηση αιτήσεων
  • Τήρηση ηλεκτρονικών αρχείων.
  • Τήρηση αρχείου κλπ
  • Συμμετοχή σε δράσεις για την προσέλκυση χορηγών, εθελοντών και τη διασύνδεση με την κοινότητα.