Ολοκληρώθηκε η τριήμερη «Προσομοίωση Ατυχημάτων Πτήσεων» με Αλεξίπτωτα Πλαγιάς στα Καμένα Βούρλα

Δευ, 15/05/2023 - 00:00 έως 23:45

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε μία ακόμη αθλητική διοργάνωση που διεξήχθη στον Δήμο Καμένων Βούρλων από την Παρασκευή 12 έως την Κυριακή 14 Μαΐου 2023.

Συγκεκριμένα, έλαβε χώρα άσκηση «Προσομοίωσης Ατυχημάτων Πτήσεων» με Αλεξίπτωτα Πλαγιάς (SIV). Σε αυτή την εκδήλωση συμμετείχαν χειριστές από όλη την Ελλάδα (Μακεδονία, Κρήτη, Ήπειρο, Θεσσαλία και Αθήνα).

Ήταν η πρώτη φορά κατά την οποία διοργανώθηκε παρόμοια άσκηση στην περιοχή μας και θεωρείται άκρως σημαντική δραστηριότητα, διότι απαιτείται στις περιπτώσεις αναβάθμισης πτυχίων πτητικής ικανότητας.

Το επόμενο βήμα είναι να θεσμοθετηθεί και αυτή η δράση με τα Αλεξίπτωτα Πλαγιάς με παρόμοιες διεθνείς εκδηλώσεις, αφού η περιοχή των Καμένων Βούρλων αναδεικνύεται ως η καταλληλότερη στην Ελλάδα και μεταξύ των καλύτερων στην Ευρώπη!