Η δράση «αρχή…ΖΩ!»: Παροχή σχολικών ειδών στους μαθητές οικογενειών με εισόδημα κάτω από το όριο φτώχειας, Δημοτικών Σχολείων της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας κατά το σχολικό έτος 2021-2022

Δευ, 13/09/2021 - 08:00

Απευθύνεται:
Σε γονείς/κηδεμόνες μαθητών Δημοτικών Σχολείων, οι οποίοι πρόκειται να φοιτήσουν στην Α΄ Τάξη Δημοτικού και διαβιούν στην Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδαςκάτω από τα όρια της φτώχειας.
Το κατώφλι φτώχειας, όπως αυτό προσδιοορίζεται σε 5.266€ ετησίως, για μονοπρόσωπα νοικοκυριά προσαυξανόμενο κατά:
- 50% για τον σύζυγο και κάθε παιδί από 14 έως και 24 ετών.
- 30% για κάθε παιδί κάτω των 14 ετών.
Στοχεύει:

Στην κάλυψη οικονομικών αναγκών σε γονείς/κηδεμόνες, οι οποίοι δεν δύνανται να ανταπεξέλθουν οικονομικά στην αγορά σχολικών ειδών που απαιτούνται για την εκπαίδευση των μαθητών (τετράδια, γραφική ύλη, σχολική τσάντα, κλπ.)
 Στη βελτίωση της ποιότητας ζωή γονέων να ανταποκριθούν στους απαιτητικούς ρόλους της οικογενειακής μέριμνας και της παιδικής προστασίας