Δελτίου Τύπου Απόφαση Δ.Σ. Δήμου Καμένων Βούρλων για την εγκατάσταση μεταναστών προσφύγων στον αστικό ιστό της πόλης

Τετ, 23/09/2020 - 15:15

ΔΗΜΟΣ ΚΑΜΕΝΩΝ ΒΟΥΡΛΩΝ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Το Δημοτικό Συμβούλιο Καμένων Βούρλων, σε έκτακτη συνεδρίασή του, σήμερα 23-9-2020 , με μοναδικό θέμα τη λήψη  απόφασης  για τις ενέργειες  του Δήμου σχετικά με την εγκατάσταση μεταναστών / προσφύγων σε ξενοδοχειακή μονάδα  εντός του αστικού ιστού των Καμένων Βούρλων, αποφάσισε τα παρακάτω:

1.  Αίτημα προς όλες τις αρμόδιες υπηρεσίες (Πυροσβεστική- Περιφέρεια- ΕΟΤ)  για άμεσο έλεγχο της ξενοδοχειακής μονάδας για την τήρηση των  υγειονομικών  πρωτοκόλλων   σχετικά  με τον covid-19.

2.  Αναστολή λειτουργίας των σχολικών μονάδων των Καμένων Βούρλων όλων των βαθμίδων

3.  Διαβήματα προς όλους τους αρμόδιους φορείς για την άμεση απομάκρυνση των μεταναστών / προσφύγων από τον αστικό ιστό της πόλης των Καμένων Βούρλων

4.  Ενημέρωση των Συλλόγων για συλλογικές  δράσεις για την άμεση απομάκρυνση των μεταναστών / προσφύγων από τον αστικό ιστό της πόλης των Καμένων Βούρλων

5.  Περαιτέρω  ενέργειες προς αποφυγή των δυσμενών συνεπειών στην ασφάλεια, υγεία και ποιότητα ζωής της τοπικής κοινωνίας