Ανακοίνωση για πρόγραμμα αποκριάτικων εκδηλώσεων

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ 2013 ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΜΩΛΟΥ – ΑΓ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Με την συνεργασία φορέων και πολιτιστικών συλλόγων θα διεξαχθούν στον Δήμο Μώλου – Αγ. Κωνσταντίνου και συγκεκριμένα στην λουτρόπολη των Καμένων Βούρλων και στις Δημοτικές Ενότητες Μώλου και Αγ. Κωνσταντίνου παραδοσιακές και πρωτότυπες καρναβαλικές εκδηλώσεις.

Πιο συγκεκριμένα το πρόγραμμα των εκδηλώσεων έχει ως κάτωθι:

ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΚΑΜΕΝΩΝ ΒΟΥΡΛΩΝ

Σάββατο 16 Μαρτίου και ώρα 6 μ.μ. στο χώρο του τουριστικού περιπτέρου

• Θα διεξαχθεί λαμπαδηδρομία επί της παραλιακής οδού με την συμμετοχή πεζών και έφιππων λαμπαδηδρόμων καθώς και πλήθος καρναβαλιστών.
  • Θα γίνει άναμμα φωτιών μπροστά από τα καταστήματα.
  • Θα ακολουθήσει προγραμματισμένο ΜΑΣΚΕ PARTY με ρυθμούς ξέφρενης διασκέδασης και με συμμετοχή των καταστημάτων.

Κυριακή 17 Μαρτίου και ώρα 10 π.μ. -2 μ.μ.

• Ο πολιτιστικός σύλλογος «ΝΕΑΝΙΚΟΣ ΠΑΛΜΟΣ» θα πραγματοποιήσει το 8ο κυνήγι του κρυμμένου θησαυρού και στη συνέχεια οι ομάδες θα πάρουν μέρος σε διασκεδαστικές δοκιμασίες για την ανάδειξη του άρχοντα του θησαυρού.
  • Θα ακολουθήσουν από τον ιππικό όμιλο Καμένων Βούρλων επιδείξεις με την συμμετοχή τοξοβόλων ιππέων δίνοντας μια πρωτότυπη διάσταση στις εορταστικές εκδηλώσεις.

Από τις 3 μ.μ. και μέχρι το βράδυ της Κυριακής

• Θα ακολουθήσει χορός με μουσική και με συμμετοχή πλούσιας ομάδας διασκεδαστών  όπως ξυλοπόδαρων, κλόουν κλπ με επίκεντρο την διασκέδαση των παιδιών αλλά και όλων των δημοτών και επισκεπτών. Επιπλέον η λειτουργία παγοδρομίου, λούνα παρκ  θα προσφέρουν στιγμές χαλάρωσης και χαράς σε μικρούς και μεγάλους.

Δευτέρα 18 Μαρτίου και ώρα 11 π.μ.

• Ο σύλλογος γυναικών  Καμένων Βούρλων θα προσφέρει την παραδοσιακή φασολάδα και άλλα πλούσια εδέσματα.
  • Ο λαογραφικός σύλλογος Καμένων Βούρλων θα διοργανώσει το παραδοσιακό γαϊτανάκι.
  • Θα ακολουθήσει γλέντι με μουσική και χορό και το πέταγμα του πατροπαράδοτου αετού στην παραλία  που θα σημάνει και την ολοκλήρωση των εορταστικών εκδηλώσεων.

Στις εκδηλώσεις συμμετέχουν επίσης ο σύλλογος επαγγελματιών και ξενοδόχων καθώς και ενοικ. δωματίων Καμένων Βούρλων. Όλες οι εκδηλώσεις θα πραγματοποιηθούν στο τουριστικό περίπτερο  - Παραλία Καμένων Βούρλων.

Δημοτική Κοινότητα Ρεγκινίου

Δευτέρα 18 Μαρτίου και ώρα 11 π.μ.

• Θα οργανωθεί γλέντι με μουσική και χορό που θα συνοδεύεται με την πατροπαράδοτη φασολάδα.

Δημοτική Κοινότητα Καινούργιου

Σάββατο 16 Μαρτίου και ώρα  5 μ.μ.

• Θα γίνει άναμμα φωτιάς και θα αναβιώσει το παραδοσιακό γαϊτανάκι.
  • Θα ακολουθήσει γλέντι με μουσική και χορό με συμμετοχή των τοπικών συλλόγων και φορέων που θα συνοδεύεται με παραδοσιακά εδέσματα.

ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΑΓΙΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Σάββατο 16 Μαρτίου και ώρα 6 μ.μ.

• Θα γίνει άναμμα φωτιάς στην πλατεία του Αγίου Κωνσταντίνου και θα ακολουθήσει γλέντι με μουσική, χορό και κρασί.

Κυριακή 17 Μαρτίου και ώρα 11 π.μ. -1 μ.μ.

• Ψυχαγωγικές εκδηλώσεις με συμμετοχή διασκεδαστών  όπως ξυλοπόδαρων, κλόουν κλπ με επίκεντρο την διασκέδαση των παιδιών αλλά και όλων των δημοτών και επισκεπτών και με την συνδρομή των τοπικών συλλόγων και φορέων.

Δευτέρα 18 Μαρτίου και ώρα 11 π.μ.  – 1 μ.μ.

• Οργάνωση γλεντιού με μουσική και χορό και κούλουμα με παραδοσιακά σαρακοστιανά εδέσματα.

Δημοτική Κοινότητα Ν. Άγναντης

Κυριακή 17 Μαρτίου και ώρα 6 μ.μ.

• Άναμμα  φωτιάς στην πλατεία Ν. Άγναντης και διασκέδαση με χορό και μουσική.

ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΩΛΟΥ

Δευτέρα 18 Μαρτίου και ώρα 10 π.μ.

•  Θα διοργανωθεί στην πλατεία του Μώλου το παραδοσιακό γαϊτανάκι.
  • Ψυχαγωγικές εκδηλώσεις με συμμετοχή διασκεδαστών  όπως ξυλοπόδαρων, κλόουν κλπ με επίκεντρο την διασκέδαση των παιδιών αλλά και όλων των δημοτών.
  • Θα οργανωθεί γλέντι με μουσική και χορό που θα συνοδεύεται με την πατροπαράδοτη φασολάδα και με τη συμμετοχή των τοπικών συλλόγων και φορέων.

Δημοτική Κοινότητα Καλλιδρόμου

Δευτέρα 18 Μαρτίου και ώρα 11 π.μ.

• Παραδοσιακά κούλουμα που θα συνοδεύονται από την πατροπαράδοτη φασολάδα από τον πολιτιστικό σύλλογο.

Δημοτική Κοινότητα Σκάρφειας

Δημοτική Κοινότητα Κόμνινας

Δευτέρα 18 Μαρτίου και ώρα 11 π.μ.

• Θα οργανωθεί παραδοσιακό γλέντι που θα συνοδεύεται με την πατροπαράδοτη φασολάδα.

ΣυνημμένοΜέγεθος
Microsoft Office document icon anakoinosi_gia_programma_apokriatikon_ekdiloseon.doc40 KB