Περιγραφή φιλοξενίας των Αθλητών των Special Olympics στα Καμένα Βούρλα

Δευ, 20/06/2011 - 10:00 έως Τρί, 21/06/2011 - 09:45

Διοργανωτής:

Δήμος Μώλου - Αγίου Κωνσταντίνου

Ο Δήμος μας είχε την χαρά να φιλοξενήσει από 20 ως 24 Ιουνίου τις ομάδες της Ονδούρας και των νησιών Άγιος Χριστόφορος και Νέιβις της Καραϊβικής. Τα συνολικά 40 άτομα των ομάδων που θα συμμετέχουν στους Special Olympics, πέρασαν ένα ευχάριστο τετραήμερο γνωρίζοντας τον τόπο μας, την φιλοξενία μας, την ιστορία και τις παραδόσεις μας.

Παρακολούθησαν βραδιές με παραδοσιακούς χορούς και τραγούδια, χορωδιακό φεστιβάλ με τη συμμετοχή των χορωδιών Αταλάντης, Στυλίδας, Καμένων Βούρλων και ξεναγήθηκαν στον ιστορικό χώρο των Θερμοπυλών. Τέλος την ημέρα της αναχώρησης φυτεύθηκε από μία ελιά για κάθε αποστολή προς ανάμνηση της φιλοξενίας και έγινε ανταλλαγή ενθυμίων.

Ο Δήμος θέλει να ευχαριστήσει τον πρόεδρο του συλλόγου Ξενοδόχων κ. Ηλιόπουλο και το ξενοδοχείο Γαλήνη για την φιλοξενία, τον Όμιλο Παράδοσης Λαογραφίας για τις εκδηλώσεις και τους εθελοντές δημότες που βρίσκονταν συνεχώς δίπλα στους αθλητές.

ΤΟ  ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΣυνημμένοΜέγεθος