ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΟΠΙΚΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ FOODFEST 2022 ΚΑΜΕΝΑ ΒΟΥΡΛΑ

ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΟΠΙΚΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ

FOODFEST 2022

ΚΑΜΕΝΑ ΒΟΥΡΛΑ

Ο Δήμος Καμένων Βούρλων σε συνεργασία με το Επιμελητήριο Φθιώτιδας στο πλαίσιο κοινών δράσεων προβολής και προώθησης της ευρύτερης περιοχής για την ανάδειξη της τοπικής κουλτούρας και την ανάπτυξη της τοπικής οικονομίας, διοργανώνουν το 1ο Φεστιβάλ τοπικών προϊόντων «FOODFEST 2022» στα Καμένα Βούρλα.

Στόχος μας είναι μέσα από αυτό το φεστιβάλ γεύσεων, Δήμος & Επιμελητήριο να λειτουργήσουν ως ομπρέλα των τοπικών προϊόντων, τροφίμων και ποτών, να προσελκύσουν επισκέπτες αλλά και επαγγελματίες, με απώτερο σκοπό να τους γνωρίσουν με τα παραδοσιακά προϊόντα της περιοχής μας.

Κύριο μέλημά μας είναι να ταυτίσουμε την τοπική παραγωγή, τα τοπικά προϊόντα με το μέρος παραγωγής και να κάνουμε ευρύτερα γνωστό τον τόπο και τον τρόπο με τον οποίο παράγονται.

Στα Καμένα Βούρλα, θα αναπτυχθούν στα πλαίσια της δράσης ενότητες με βασικούς άξονες: Ποιοτικά Προϊόντα – Γαστρονομία – Τουρισμός – Ανάδειξη τοπικής ταυτότητας.

Το Φεστιβάλ θα πραγματοποιηθεί από τις 15 έως τις 17 Ιουλίου 2022 επί της οδού Γερασίμου Βασιλειάδη (έναντι εκκλησίας Αγίου Παντελεήμονος στον πεζόδρομο δίπλα στην παραλία) και προβλέπεται η δωρεάν παραχώρηση ειδικά διαμορφωμένων χώρων για τους εκθέτες.

Οι επιχειρήσεις που θα μετέχουν, θα πρέπει να δραστηριοποιούνται στα πλαίσια του αγροτουρισμού, της παραγωγής και μεταποίησης τοπικών προϊόντων, επιχειρήσεις με παραδοσιακά προϊόντα και παραδοσιακές τεχνικές συνδεδεμένες με τις πλουτοπαραγωγικές πηγές και ιδιαιτερότητες της περιοχής μας.

Πιο συγκεκριμένα μπορούν να συμμετέχουν επιχειρήσεις με έδρα τη Φθιώτιδα με τους κάτωθι κλάδους δραστηριοτήτων:

• Αγροδιατροφικές επιχειρήσεις
  • Επιχειρήσεις Αγροτουρισμού και εστίασης
  • Επιχειρήσεις μεταποίησης και τυποποίησης γεωργικών προϊόντων
  • Επιχειρήσεις οίνου, αποσταγμάτων, αφεψημάτων κτλ.
  • Συλλογικοί φορείς που δραστηριοποιούνται στο χώρο του τουρισμού και της γευσιγνωσίας
  • Συνεταιρισμοί, ομάδες παραγωγών
  • Συλλογικές μορφές γυναικείας επιχειρηματικότητας

Δωρεάν παροχές για τους εκθέτες:

• Ατομικά περίπτερα (2x2 τ.μ.) από φυσικό ξύλο ή/και Παγόδες (5x5 τ.μ.)
  • Φωτισμός χώρου
  • Παροχή ηλεκτρικού ρεύματος και κατανάλωση/πρίζες
  • Φύλαξη χώρου, εκθεμάτων και περιπτέρων
  • Χημικές τουαλέτες
  • Κόστος στησίματος και αποξήλωσης περιπτέρων
  • Καθαρισμός χώρου
  • Επικοινωνία/προβολή/δημοσιότητα γεγονότος

Ημέρες & ώρες πραγματοποίησης «FOODFEST 2022»

Παρασκευή 15 Ιουλίου 2022

19:00 – 00:30

Σάββατο 16 Ιουλίου 2022

19:00 – 00:30

Κυριακή 17 Ιουλίου 2022

19:00 – 00:00

Κατά τη διάρκεια του φεστιβάλ οι παραγωγοί και οι επιχειρήσεις που θα συμμετέχουν θα μπορούν να πωλούν απευθείας τα προϊόντα τους στο κοινό.

Αιτήσεις συμμετοχής γίνονται δεκτές έως και τη Δευτέρα 4 Ιουλίου 2022. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας και καλούμε τις επιχειρήσεις να δηλώσουν έγκαιρα το ενδιαφέρον τους.

Πληροφορίες/Αιτήσεις συμμετοχής:

Δήμος Καμένων Βούρλων: κ. Ευάγγελος Τσάρας, τηλ. 2235350028, κιν. 6974599785,

e-mail:etsaras@mwlos.gr

Επιμελητήριο Φθιώτιδας: κ. Χριστόφορος Παπαβασιλείου, τηλ. 2231022112, κιν. 6972927017,

e-mail:epimelitirio.info@gmail.com

FOODFEST 2022

Συμμετέχουμε δυναμικά!

Αναδεικνύουμε την περιοχή μας – Αναδεικνύουμε τα προϊόντα μας!

ΣυνημμένοΜέγεθος
Microsoft Office document icon aitisi_symmetohis_foodfest.doc2.68 MB