Εκδηλώσεις

ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛ. ΚΑΜΕΝΩΝ ΒΟΥΡΛΩΝ «ΝΕΑΝΙΚΟΣ ΠΑΛΜΟΣ»,100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗ

Ημερομηνία:

Κυρ, 27/03/2011 - 18:30

Διοργανωτής:

Δήμος Μώλου - Αγίου Κωνσταντίνου

Την Κυριακή 27 Μαρτίου 2011 στις 6.30 το απόγευμα, πραγματοποιήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Παντελεήμονος Καμένων Βούρλων εκδήλωση για τα 100 χρόνια από τον θάνατο του μεγάλου μας λογοτέχνη Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη. Η εκδήλωση είχε μεγάλο ενδιαφέρον και ο Ιερός Ναός γέμισε ασφυκτικά από κόσμο, ενώ την παρακολούθησαν μεταξύ άλλων ο Δήμαρχος κ. Τετριμίδας και ο Πανοσιολογιότατος αρχιμανδρίτης Χριστοφόρος Κολοκυθάς..

Παρουσιάστηκε η ζωή και το συγγραφικό έργο του Παπαδιαμάντη, διαβάστηκαν αποσπάσματα από έργα του και η χορωδία τραγούδησε μελοποιημένα ποιήματά του.

Συμμετείχαν καταξιωμένοι λογοτέχνες όπως ο κ. Μαντάς, ο κ. Μιχελής , η ηθοποιός κ. Ανδρεοπούλου και ο μουσικός κ. Μεγαλιός.

Την εκδήλωση στήριξε βοηθώντας τον σύλλογο ο δημοτικός Σύμβουλος κ. Δημ. Φαφούτης.

Φωτογραφίες: