Σελίδα Βιβλίου

Ανάκτηση οικογενειακού επωνύμου έγγαμης γυναίκας

Απαιτούμενα δικαιολογητικά :

1. Αίτηση της ενδιαφερομένης, στο ληξιαρχείο του τόπου κατοικίας.
  2. Αστυνομική ταυτότητα της ίδιας.

Άν ο γάμος τελέστηκε σε άλλο δήμο, απο αυτό του τόπου κατοικίας, απαραίτητη είναι η ληξιαρχική πράξη του δήμου όπου τελέστηκε ο γάμος.

Αποστέλλεται υπηρεσιακά, απο το ληξιαρχείο του τόπου κατοικίας, η έκθεση ανάκτησης του πατρικού επωνύμου, στο ληξιαρχείο του τόπου τέλεσης του γάμου, καταχωρείται στο περιθώριο και ζητείται πλέον ληξιαρχική πράξη γάμου με καταχωρημένη την ανάκτηση επωνύμου, απο το ληξιαρχείο του τόπου τέλεσης του γάμου.

ΣυνημμένοΜέγεθος
Microsoft Office document icon aitisi_anaktisi_patronymoy.doc34.5 KB